Oyun

ASUS Sunucular, SPEC Power Enerji Verimliliği Sıralamasında En Yüksek Puanları Elde Etti

DEĞERLI NOKTALAR

  • ASUS sunucular, 16 Nisan 2020 tarihinde SPEC Power® sunucu testlerinde kuvvet verimliliği konusunda en yüksek puanları elde etti.
  • Intel tabanlı RS720-E9-RS8 ve AMD tabanlı RS500A-E10-PS4 raf tipi sunucular  bu puanlara Windows Server ve Linux işletim sistemlerinde ulaştı.
  • ASUS Thermal Radar 2.0 teknolojisi sunucu sıcaklığını gerçek devirli takip ederek fanların düşük güç tüketmesi için akıllı ayar yapıyor.
  • ASUS Power Balancer, gerçek devirli done takibine dayalı bir halde yekun güç tüketimini azaltmak için yekun yükü otomatik düzenliyor.


Sunucu sistemleri, sunucu anakartları ve iş istasyonlarında önder olan ASUS, Standard Performance Evaluation Corporation (SPEC, www.spec.org) tarafından yapılan SPEC Power® kuvvet verimliliği testlerinde en yüksek puanları aldığını duyurdu. ASUS bu testlerde kullandığı Intel tabanlı RS720-E9-RS8 ve AMD tabanlı RS500A-E10-PS4 raf tipi sunucularla, ASUS sunucularının her iki CPU platformunda sunduğu gücü ve performansı kanıtlamanın yanı sıra müşterilerin BT altyapılarında yüksek sürate ve yüksek kuvvet verimliliğine nasıl ulaşıldığını gösterdi. Veri merkezlerinde en çok kullanılan Windows Server ve Linux işletim sistemleri üzerinde yağılan testler, gerçek çalışma koşullarındaki performansı temsil ediyor. Sonuçlar 16 Nisan 2020 tarihinde elde edildi.

ASUS termal denetim teknolojileri

Çevresel farkındalık ve güç tüketimi son yıllarda sunucu sanayisinde kıymetli birer husus haline geldi. Done merkezlerinin daha yüksek süreç performansı, daha çokça depolama ortamı ve daha süratli temasla birlikte daha yüksek güç verimliliği talep etmesiyle bunların kıymeti düzgünce arttı. ASUS, 2019’da Thermal Radar 2.0 isimli sunucu termal murakabe teknolojisini tasarrufa sundu. Bu teknoloji sıcaklığı gerçek vakitli olarak takip etme imkanı sunmasının yanı sıra fanların daha az güç harcaması için akıllı fan ayarı yapabiliyor. En yeni 2. Nesil Intel® Xeon® Scalable işlemcilerin piyasaya çıkmasıyla ASUS, en münasebetli güç verimliliğini sunmak için tasarlanan Power Balancer isimli yeni bir güç tasarrufu teknolojisini tasarrufa sundu.

 

ASUS Thermal Radar 2.0

ASUS Thermal Radar 2.0, sunucunun ön panelinde ve işlemci, bellek, NVMe SSD, OCP ara temas ve güç kaynağı üzere bileşenlerde mahal alan yekun 56 adet ortam sensöründen yararlanarak iç ve dış sıcaklığını takip ediyor. Thermal Radar 2.0 başkaca gerçek vakitli sunucu tasarruf biçimlerine ahenk sağlamak için akıllı fan ayarları yapıyor. Fanların güç tüketimini %36 azaltabilen bu teknoloji, yekun sahip olma maliyetini azaltarak ölçüsüz yük altındaki done merkezleri için ülkü bir tahlil sunuyor.

 

ASUS Power Balancer

ASUS Güç Dengeleme, gerçek devirli takibe dayalı olarak ASUS sunucuların yekun CPU yükünü otomatik olarak ayarlamasını sağlayan şahsi bir teknoloji. Yekun güç tüketimini azaltan bu teknoloji verimi artırmasının yanında maliyet ve performans istikrarını de kuruyor.

ASUS’un dahili sunucu laboratuvarında Güç Dengeleme özelliğine sahip olan ve olmayan ASUS sunucuları arasında bir karşılaştırma yapıldı. Bu teknolojiden yararlanmayan sunucularda CPU %80 yük altındayken 130 watt güç tüketti. ASUS Güç Dengeleme teknolojisine sahip olan sunucu ise birebir performansı %14 güç tasarrufuyla sağladı. Testlerde elde edilen sonuçlar, Güç Dengeleme teknolojisi sayesinde ASUS sunucuların birden çokça iş parçacığının kullanılmasını gerektiren durumlarda en makul frekansları belirleyerek CPU güç tüketimini azalttığını gösterdi.

 

2. Nesil Intel Xeon Scalable işlemcilerle donatılan, raf tipi RS720-E9-RS8 sunucu

Intel tabanlı yüksek performanslı bir 2U sunucu olan RS720-E9-RS8 daima artan iş yükleriyle başa çıkabilmek için tasarlandı. Sekiz adet 3,5 inç SATA/SAS/4 adede kadar NVMe sabit disk, çift PCIe yahut SATA M.2, sekiz adet PCIe yuvası ve tercihe bağlı iki adet 2,5 inç SATA/NVMe sabit disk seçeneğine sahip olan model hibrit bir depolama sistemi sunuyor. Sıradan güç kaynaklarından %96 daha verimli olan yedekli 850 W 80 Plus Titanium güç kaynağı ise done merkezlerinin işletme maliyetlerini değerli nispette azaltıyor.

 

AMD EPYC 7002 işlemcili RS500A-E10-PS4 raf tipi sunucu

Sanallaştırma iş yükleri için ülkü olan RS500A-E10-PS4 model AMD EPYC 1U sunucu, çalışırken değiştirilebilir dört adet 3,5 inç yahut 2,5 inç SATA ve SAS sürücülere ve bir adet M.2 22110 SSD’ye destek veriyor. Eser, done merkezlerinin işletme maliyetlerini değerli orantıda azaltmak için farklı güç kaynağı seçenekleriyle geliyor. Bunlar arasında sıradan güç kaynaklarından %92 daha verimli çalışan 650 W 80 Plus Platinum güç kaynakları da bulunuyor.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı