Oyun

Bazı Chrome Uzantıları Kullanıcı Verilerini Çalıyor

Tarayıcılar için eklentiler ve uzantılar uzunca bir müddettir hayatımızda ve popülerlikleri yitiriyorlar üzere görünmüyor. Reklam engelleyicilerden çevrimiçi mağazalardaki promosyonları izleyen eklentilere kadar çeşitli eklentiler mevcut. Hasılı, Chrome Web Mağazası (ve farklı tarayıcılar için eklentilere sahip öteki mağazalar) çabucak acilen her şeyi kullanıcıya sunuyor. Maatteessüf, 32 milyon Google Chrome kullanıcısının olgularını çalan uzantılar de buna dahil.

Kullanıcıları korumak için eklenti üzere davranarak (şüpheli olan web siteleri hakkında uyarmak, para dolandırıcılığı için teşebbüsler vb.) bunları harici sunuculara yükleyen şahısların tüm hassas datalarını ele geçiriyorlar. Uzantılar Google’ın güvenlik özelliklerini aşmak için kişisel olarak tasarlanmış. İnternette gezinen ve bu cins uzantıları kullanan kimselerin derhal çabucak her şifresini ve kredi kartı malumatlarını virüslü tarayıcıyla eşleştirmesini sağlayarak malumatları topluyorlar.

Awake Security raporunda, uzantıların toplanan haberleri İsrail’li GalComm’a ilişkin 15 binden ziyade internet meydanına gönderdiğini belirtti. Fakat İsrailliler her şeyi inkâr ediyorlar. Şirketin sahibi Moshe Fogel, Reuters’e şirketinin rastgele bir günah faaliyetinde bulunmadığını ve yasadışı faaliyet için kullanılan alan isimlerinin uzun vadedir dinamik olmadığını, ayrıyeten davanın araştırılacağını söyledi.

Google’ın sözcüsü Scott Westover, “Web Mağazası’ndaki politikalarımızı ihlal eden uzantılar konusunda uyarıldığımızda harekete geçiyoruz ve bu hikayeleri otomatik ve manuel tahlillerimizi geliştirmek için kullanıyoruz.” dedi.

Sahiden gerekli ve doğrulanmış olanlar dışında, tarayıcımıza düzinelerce eklenti yüklememenin daha uygun olabileceğini düşünüyoruz. Zira tehditler her noktada ve beklemediğimiz taraflarda gizleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı