Oyun

Black Desert İdari Yapımcısı Kim Jae Hee ile Yeni Sınıf Hashashin Röportaj

Pearl Abyss, oyun dünyasının en gelişmiş MMORPG oyunlarından biri olan Black Desert kozmosunu, birçok platformda oyuncularla buluşturmaya devam ediyor. PC ve taşınabilir taraf için farklı çalışmalar yürüten takım, birinci sefer yeni bir sınıfı iki platforma da birebir anda getirmenin heyecanını yaşıyor. Bu heyecanla birlikte, gelecekte Maceracıları neler beklediğiyle ilgili Black Desert İdari Imalcisi Kim Jae Hee, merak edilen soruları yanıtladı.

1)     Birinci kez bir sınıf hem PC hem taşınabilir tarafında tıpkı anda oyuna dahil oluyor üzere gözüküyor. Sizi bunun için motive eden neydi?

Evet. Bu çeşit bir güncellemeyi birinci defa deniyoruz. Bunu, potansiyel gördüğümüz için gerçekleştiriyoruz. Kore’de Black Desert’ın birinci lansmanından bu yana altı yıl geçti ve Black Desert Mobile’ın Kore’de oyuncularla buluşması da iki yıldan fazla bir mühlet oldu. Sonuç olarak, oyun dünyası hakkında bilgi birikimine sahip olduk. Bununla birlikte, Black Desert için yeni bir sınıf geliştirmenin tam ortasındayken, epey süratli bir halde sonuçlanan gelişime taşınabilir stüdyolarımızın da dahil olmasını sağladık. Bu fırsatı bir tecrübe olarak kullanarak, gelecekte katiyetle dünya çapında eş vakitli bir lansman başlatmak istiyorum.

2)    İki farklı stüdyonun tıpkı anda yeni içerik üzerinde çalışması kolay bir süreç olmamıştır. Paylaşmak istediğiniz unutulmaz bir kısım var mı?

Hem PC hem de taşınabilir stüdyoların, geliştirmeyi süratli bir formda uygulayabilen yeterli bir grubu var. Bununla birlikte, global hizmet için her ülkenin lisanına çeviri yapmak muhakkak bir vakit alıyor. Bilhassa Hashashin sınıfı için tüm platformlara uygulanacak çeviriler hazırladık. Black Desert ve Black Desert Mobile’ı uzun yıllar yerelleştirerek biriken bilgi birikimine sahip lokalizasyon departmanı da dahil olmak üzere çeşitli departmanlardan çalışanların daha fazla sorumluluk sahibi olması gerekiyordu. Bu vesileyle herkese minnettarlığımı iletmek isterim.

Taşınabilir stüdyolar için bu büsbütün beklenmedik bir sınıf oldu. Başlangıçta planladıkları öteki bir sınıf olduğunu biliyorum, lakin Hashashin hakkında konuştuğumuzda, taşınabilir stüdyolar Hashashin’in oyuncular için daha düzgün bir seçenek olduğunu düşünerek sınıfı program dahilinde daha süratli geliştirdiler. Bu, ne kadar bilgi birikimimiz olduğunu anlamamı sağladı. Ayrıyeten konsepti birbirleriyle paylaşıp tıpkı anda oluşturmak, her platform için farklı karakter tarzları ortaya çıkmasını sağladı.

3)    Hashashin sınıfını oluşturmanın ardında yatan niyet neydi? “Hashashin” isminin kendisi Orta Doğu kökenli bir etimolojiden gelen “Assassin (Suikastçı)” manasına geliyor.

Black Desert ve Black Desert Mobile dünyanın her yerinde hizmet verdikçe, çeşitli kültürden Maceracıların fikirleri içeriklere dahil oluyor. Bunların ortasında Hashashin’i TürkiyeMENA’daki Maceracıların fikirlerinden yola çıkarak düşünmeye başladık. Sonuç olarak, tüm dünyadaki kullanıcılara hitap edebilecek büyüleyici bir karakter ortaya çıkartmayı başardık. Black Desert dünyasındaki yolumuza, TürkiyeMENA’nın yanı sıra farklı kültürleri de dahil etmek için çabalamaya devam edeceğiz.

4)     Hashashin’in yeteneklerini de merak ediyoruz. Bu sınıfı denetim etmek sıkıntı mu?

Hashashin, manipülasyondan fazla karakter idaresine odaklandığımız bir karakter oldu. Hashashin ile kendi ‘bölgenizi’ oluşturabilir ve eşsiz hünerleri sayesinde o bölge içindeki savaşlarda avantajlı pozisyonda olabilirsiniz. Örneğin, “İtaatsiz Kum Saati” mahareti istediğiniz noktaya istediğiniz anda dönmenizi sağlarken, “Ölümcül Kum Saati” ve “Kurak Baskın” marifetleri ile havadan maksatlara saldırabilirsiniz. Hashashin’i denetim etmenin zorluk düzeyi çok düşük olmasa da karakter idaresinden hoşlanan kullanıcılar, mevcut Black Desert karakterleriyle yaşamadıkları yeni bir tecrübeye sahip olacaklar.

5)    Kullanıcıların Black Desert’a ahenk sağlamaları için ne çeşit uğraşlar sarf ediliyor? Gelecekteki operasyonlar ve hizmetler için planlarınız nelerdir?

Gelişmek ve yeni kullanıcıların yeterli ahenk sağlamaları konusunda her vakit baş yoruyor ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Bu, son vakitlerde daha fazla dikkat etmeye başladığımız bir husus haline geldi. Son vakitlerde yayıncıların ve YouTuberların sayısının artması, kullanıcıların üzerinde olumlu bir tesir yaratarak, onların yaratıcı faaliyetlerde bulunmalarına yardımcı oluyor. Kuzey Amerika tarafında Black Desert IP’yi konsolda ve taşınabilir aygıtlarda Black Desert ile birebir vakitte tanıtan yayıncılar olduğu için minnettarım.

PC için, içerikten hizmete kadar her şey için dengeleme en değerli ölçeğimiz oluyor. Uzun vakittir hizmette olduğu için pek çok içerik var, bu yüzden tasamız yeni içeriklerin mevcut içeriklere nasıl dahil edileceğini bulmak oluyor.

Hem Hashashin hem de Dönem Sunucusu, hem yeni hem de mevcut kullanıcılar için yeni bir tecrübe haline geliyor. Amaçlanan hedef uygun karşılandığından, istikrara dayalı olarak daha da çeşitli içerikler geliştirerek sunmak istiyorum.  

6)    Daha evvel de belirtildiği üzere, Black Desert’ın birinci çıkışından bu yana hayli bir vakit geçti. Gelecekte çıkacak Büyük Çöl ve Büyük Okyanus üzere büyük ölçekli içerikleri merak ediyoruz.

Büyük Çöl ve Büyük Okyanus üzere kullanıcıların çeşitli gereksinimlerini karşılayabilecek içerikler eklemeyi daima düşünüyoruz. Örneğin Büyük Okyanus, gemilerle daha geniş bir alana yayılma fırsatı haline geldi. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların Büyük Okyanus’ta takas üzere çeşitli muhtaçlıkları olduğundan, bu gereksinimler doğrultusunda oyuna dahil edecek içerikler planlamaya devam edeceğiz.

Ek olarak, optimizasyon ve stabilizasyona odaklanarak içerikleri daima olarak güzelleştiriyoruz. Ayrıyeten oyun içi dünyanın genişlemesi üzerinde hala müzakereler yapmaktayız. Tüm içeriklerin kullanıcı muhtaçlıklarını karşıladığından emin olmak için çabalamaya devam edeceğiz. Black Desert’ta ne kadar çeşitli içerik ve geniş alan varsa, optimizasyona da o kadar fazla dikkat edilir. Bu nedenle de geliştirme müddeti artar. Fakat pes etmiyoruz, bölgelerin optimizasyonunu ve genişletilmesini planlamaya devam ediyoruz.

7)     Tüm stüdyoların geliştirme sürecini göz önünde bulundurarak, gelecekte Hashashin üzere daha fazla içerikleri umut edebilir miyiz?

Elbette. Hashashin’in eklenmesiyle organizasyonumuzun yapabileceği daha çok şey olduğunu öğrendik. Bu fırsat sayesinde, daha evvel kişisel olarak yaptığımız bir içeriğin birebirini aynı anda tanıtabildik. Bu yalnızca yeni fikirler ve zorluklar üstlenmemizi sağlamakla kalmadı, tıpkı vakitte daha fazlası için kendimize meydan okumaya devam etmemiz için bizi daha da zorladı. İnanıyorum ki bir gün tıpkı anda dünyadaki tüm platformlara içerik ekleyebileceğiz.

8)    Pearl Abyss’in yeni kuşak oyun motoru sırf yeni oyunlara uygulanacak. Black Desert motoru da geliştirilecek mi?

Black Desert’ın piyasaya sürülmesinden sonra bile, optimizasyon, performans ve grafik kalitesini düzgünleştirme ve çeşitli seçenekler sunma yoluyla motorunu geliştirmeye devam ettik. Bilhassa mevcut versiyondan farklı bir kalite sağlamak için Remastered versiyonu üzerinde çalıştık.

Kalitenin güzelleştirilmesi değerlidir, fakat bunun bir MMORPG tipi olduğu düşünüldüğünde, optimizasyona daha çok dikkat edilmelidir. Bunun nedeni dünyanın genişlemesi ve dahil edilecek çok fazla içerik olmasıdır. Örneğin, her Fetih Savaşında meydana gelen bir gecikmeyi bildiren bir sorun vardı ve sunucu özelliklerini sağlamamıza karşın, hala güzelleştirilmesi gereken birtakım alanlar vardı. Bu nedenle, oyunu daha temel ve radikal bir biçimde optimize etmenin bir yolunu arıyoruz.

9)  Gelecekte Black Desert IP’nin gelişimini nasıl yönlendirmeyi planlıyorsunuz?

Black Desert IP, Pearl Abyss ve tüm platformlar için en değerli niteliktir ve genişletmeye devam edeceğimiz bir nitelik olacaktır. Hala pek çok eksiklik var ve tamir etmek, güzelleştirmeye ve olağanüstü performanslar göstermesini sağlamaya devam etmek, ömür uzunluğu bizim sorumluluğumuz olacaktır.

Her hafta çok çalışıyoruz ve bazen meseleleri halletmek için geç kalıyoruz lakin asla pes etmiyoruz. Vazgeçmediğimiz için yavaş yavaş yeni fikirleri deneyebildik. Gelecekte de mevcut içeriklerle ilgilenirken, birebir vakitte yeni fikirlerin peşine düşmeye devam edeceğiz.

10)  Son olarak, Maceracılara söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Black Desert şu anda, dünyanın her yerinden Black Desert’ın keyfini çıkaran tüm Maceracılar sayesinde PC, taşınabilir ve konsol üzere rastgele bir platformda kullanılabilen bir oyun IP’sidir. Bu vesileyle tüm Maceracılara teşekkür etmek isterim. Hashashin güncellemesi ile birebir karakteri çeşitli platformlarda deneyimleyebilecekler bu da daha fazla ve çeşitli kullanıcılara ulaşmamızı sağlayacak.

Gelecekte yapmamız gereken şey, cümbüş sağlamak, fakat yeni fikirleri denemeye ve sırf Pearl Abyss’in yapabileceği formda meydan okumaya devam etmektir. Pearl Abyss ve Black Desert’ın bu maksada ulaşması için Maceracıların geri bildirimleri çok kıymetlidir. Kullanıcılardan, resmi internet sitesindeki topluluk sayfamız aracılığıyla bize kusursuz fikirler vermeye devam etmelerini rica ediyorum. Uzun vakit boyunca sevilen bir oyun ve IP olmak için çabalamaya devam edeceğiz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı