Oyun

CD Projekt Avrupa’nın En Büyük Oyun Şirketi Oldu

 The Witcher oyunuyla tanıdığımız geliştirici şirket CD Projekt, Ubisoft’u geçmişte bırakarak 8,3 milyar dolarlık bir pahayla Avrupa’nın en büyük oyun şirketi olmayı başardı. Polanya merkezli şirket tıpkı devranda Polanya’nın da en pahalı şirketi olmayıda başarmış durumda.


 

 Birçok oyun platformuna çıkardığı The Witcher serisiyle Avrupa başta olmak üzere tüm yerkürede büyük bir oyuncu ve tıpkı hengamda hayran kitlesi oluşturan CD Projekt, uzun bir müddettir Cyberpunk 2077 üzerinde çalışıyor. Geliştirici şirker uzun vadelerdir beklediğimiz oyunun ne vakit çıkacağı hakkında açıklama yapmıştı. Oyun, 16 Nisan 2020’de PlayStation 4, Xbox One ve PC için piyasaya çıkacak. Velev Cyberpunk 2077 Steam’de 249 TL’den ön siparişe alınmış durumda.

 En bedelli oyun şirketi olarak baktığımızda Fransız oyun şirketi Ubisoft uzun yıllar Avrupa’nın en bedelli oyun şirketi konumundaydı. Az ancak öz odaklı oyun çıkartarak münâsib fiyatla sunduğu oyunlar büyük rehabet görüyordu. CD Projekt bu muvaffakiyetin büyük bir kısmını The Witcher oyununa borçlu olduğunun farkında. Geliştirici şirket 2019 yılındaki 6,8 milyar dolarlık piyasa bedelini 1 yılda 8,3 milyar dolara çıkarttı. Yekunda 1,3 milyar dolarlık bir paha arttım durumda.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı