Oyun

Epic Games Store vs Steam: İstatistikler Konuşuyor

Steam, benzeri bir platformun tıpkı seviyelerde yarışma etmeyi bile düşünmesine asla müsaade vermeyen hususî bir niteliğe sahipti. Ama Epic Games Store artık imkansızı gerçekleştirdi. Yeni dijital mağaza, herkesin adil bir biçimde beklediği istatistikleri üretmeyi başardı.

Steam ve Epic Games Store’un Yekun Kayıtlı Oyuncu İstatistikleri

Epic Games Store’un 85 milyondan fazla kayıtlı hesabı olduğu doğrulandıktan bir ay sonra Steam, Nisan 2019’da 1 milyardan fazla kayıtlı hesaba sahip olduğunu bildirdi. Her iki platformun da istatistikleri elbette kendi yollarıyla etkileyiciydi. Ama Epic Games Store’un çıkışından sonraki dört ay içinde bu rakamlara ulaşması onu bir üst noktaya çıkarıyor.

Ocak 2020’de Epic Games, dijital pazarında kayıtlı 108 milyon hesap olduğunu resmen doğruladı. Tıpkı ay içinde Steam’in gerçekte 667.7 milyon kayıtlı hesaba sahip olduğu keşfedildi. Daha evvelki bir milyar raporu, Steam hesaplarının sıralı olarak nasıl oluşturulduğuna dayanıyordu. Yaklaşık 2,5 milyon hesabın eksik olduğu, yani hiç oluşturulmadığı yahut silinmediği anlaşıldı.


Kayıtlı hesap sayısının hiçbir devir canlı oyuncu sayısını göstermediğini unutmamak lazım. Kayıtlı hesaplar her vakit ehil sayıda aktif olmayan, alternatif yahut bot hesapları da içeriyor.

Steam ve Epic Games Store’un Yekun Faal Oyuncu İstatistikleri

Steam, 2018 ve 2019’da sırasıyla ortalama 90 ve 95 milyon aylık etkin oyuncu kaydetti. Epic Games Store, dijital pazarın aylık 61 milyondan fazla faal oyuncuyu geçtiğini resmen onayladığı son devirlere kadar etkin oyuncu sayısını ortaya çıkarmaktan kaçındı.

Başkaca Mart 2020 itibariyle, Steam bir günde 22 milyondan fazla eşzamanlı kullanıcıyla rekora ulaştı. Bunlar oturum açmış ama oyun oynamayan kullanıcıları da içeriyordu. Yeniden de tıpkı ay içinde Steam, tek bir günde faal olarak oyun oynayan 7,25 milyondan fazla oyuncuyla bir sair rekor kırdı. Steam’in bundan evvelki son rekoru Ocak 2018 tarihindeydi ve birebir anda 7,2 milyondan fazla eşzamanlı oyuncu etkin olarak oynamıştı.


Öte yandan, Haziran 2020 itibariyle, Epic Games Store ortalama 13 milyon eşzamanlı kullanıcı istatistiği kaydetti. Gelgelelim bu sayıların faal olarak oynayan kullanıcıları içerip içermediğine dair bir açıklama yapılmadı.

Sonuç

İstatistiklerdeki ortalama sayılar hem Steam hem de Epic Games Store için öznel bir durum oluşturuyor. Steam, COVID-19’un kişileri konutta tutmasıyla ve izolasyona girmeleri nedeniyle son birkaç ayda oyuncu sayısında büyük bir artış gördü. Epic Games Store da muhtemelen birebir durumdan etkilendi, lakin dijital mağazasında The Vault isimli çıkarlı bir kampanya yürüttü. Bu kampanyada Grand Grand Theft Auto 5, Civilization 6, Borderlands: The Handsome Collection ve Ark: Survival Evolved üzere birkaç büyük oyunu fiyatsız olarak dağıttı.

Epic Games Store’un Steam’i terletmeye başladığını söylemek için biraz erken. Epic Games Store’u da bu durumda gömmek yanlışsız olmaz. Steam muazzam erişim yerinin yanı sıra Counter-Strike: Küresel Offensive, Dota 2 ve PlayerUnknown’s Battlegrounds üzere oyunları sayesinde PC oyunları dijital mağazalarının hükümdarı olmaya devam ediyor.

Epic Games Store tarafında 350 milyondan fazla kayıtlı oyuncuya sahip Fortnite bulunuyor. Mağazasında fiyatsız dağıttığı oyunlarla da oyuncu tabanını nasıl yükseltmeye çalıştığını görmeye devam ediyoruz. Epic’in Steam’i geçmesi hala çok güçlükle olsa da, vesair dijital pazarlara iki yıllık bir müddet içinde toz attırdığını unutmamak gerek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı