Oyun

Facebook Gaming Önemli Bir Anlaşmaya İmza Attı

Bu yılın başlarında, bir DMCA telif hakkı tezleri, yayınlarında telif hakkıyla korunan müzikleri çalan Twitch yayıncılarını vurdu ve Twitch, yayıncılara telif hakkıyla korunan müzikleri hiç çalmamalarını önerdi. Twitch’in en büyük rakiplerinden biri olan Facebook Gaming ise bahse farklı bir açıdan yaklaşarak, yayıncılarının telif hakkıyla korunan müzikleri çalabilmesi için sanayi ile lisans mutabakatları yaptığını duyurdu.

Bu gelişme birinci olarak Amazon’un sahibi olduğu Twitch’ten beklenmiş fakat rastgele bir gelişme yaşanmamıştı. Facebook tarafından yapılan duyuruda, “Facebook Oyun Ortaklarının oyunları canlı yayınlarken oynayabilecekleri geniş bir tanınan müzik kataloğu açmak için müzik sanayisi ile iştirak yapıyoruz.” dedi. “Universal Music Group, Warner Music Group, Sony Music Entertainment, Kobalt Music Group, BMG, Merlin ve daha birçok şirket dahil olmak üzere müzik şirketleri, yayıncıları ve topluluklarla muahedeler yaptık.”

Şu anda, lisans sırf Facebook’un yayın ortakları için geçerli, fakat programı Twitch’in paydaşlık programına emsal daha farklı olan bir program açmaya çalıştığı söyleniyor. Uygun olan ortaklar için yapılan bu muahede, kendi çalma listelerini yayınlayabilecekleri manasına geliyor, fakat telif hakkının karmaşıklığı, Facebook’un aslında hangi müziklerin lisanslı olup olmadığını söyleyemeceği manasına geliyor. Bu yüzden İçerik oluşturucular, bir yahut iki müzik için yayından kaldırma bildirimleri ile karşı karşıya kalmaya devam edebilirler.

Facebooki müzik haklarının 90’dan fazla ülkeyi kapsadığını söylüyor, lakin hangi ülkeler olduğunu listelemedi. Tekrar de, müzik lisans programı Facebook’u ansızın en sevdikleri müzikleri dinlemeyi özleyen oyun yayıncıları için çok daha uygun bir platform haline getirebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı