Oyun

FIFA 21’in Çıkış Tarihi ve Diğer Bilgiler

Dün gerçekleşen EA Play Live gösterimi, FIFA hayranları için biraz hayal kırıklığı yaratacak üzereydi. Oyunculara Madden NFL 21’in oyun kısımlarıyla karıştırılan yeni nesil seriden kısa bir oyun fragmanı gösterildi. Ama daha sonra FIFA 21 için resmi açıklamalar, daha ziyade haber edinebileceğimiz resmi Electronic Arts web sitesinde de taraf aldı. EA Sports’un sanal futbol oyunun son oyununun bu yıl 9 Ekim’de PC (Origin ve Steam), PlayStation 4 ve Xbox One’da resmi lansmanının yapılacağı söyleniyor.

FIFA 21 Madden 21 Fragmanı

Husus EA olunca FIFA 21’i ne hengam oynayabileceğimiz sorusu o kadar olağan olmuyor. Champions yahut Ultimate Early Edition satın almaya karar veren oyuncular, oyunu 6 Ekim’de, yani resmi çıkışından üç gün evvel oynamaya başlayabilecek. Bu sürümlerde taraf alan kalan bonusların açıklamasını bu sahifede bulabilirsiniz. Kimileriniz “Career Mode Homegrown Talent” ile ilgilenebilir. Bu bonus sayesinde, seçtiğimiz bir kulüpte antrenör olarak oynamaya başladığımızda, yerküre standartlarında potansiyeli olan genç, lokal bir oyuncu alacağız. Onun gelişimine ve onu satıp satmamamıza, onu kadronun temel direği yapmamıza rehberlik etmek bize bağlı olacak.

EA Access (PlayStation 4 ve Xbox One için) ve Origin Access (PC) abonelerini de unutmamak lazım. Her devir olduğu üzere, FIFA 21’i test etmek için denemeye katılabilecekler. Test sürümü 1 Ekim’de yayınlanacak.


Bununla birlikte, hala FIFA 21’in mevcut konsol versiyonundan bahsediyoruz ve hepimizin bildiği üzere ve açıklamada da belirtildiği üzere, oyun bir sonraki konsol nesline de çıkıyor. Geliştiricilerin temin ettiği üzere, PlayStation 5 ve Xbox Series X için ikonik futbol oyunu serisinin bir sonraki oyunu, en azından teknik açıdan geliştirilmiş bir deneyim olacak. Yeni konsolların gücü, daha düzgün oyuncu modelleri, animasyonlar ve davranışlar, daha gerçekçi hava koşulları, yeni bir aydınlatma ve grafik oluşturma yahut surround ses sistemi sağlayacak. Bütün bunlarla oyunda üretilen stadyumların atmosferini her zamankinden daha tesirli hale getirilmesi amaçlanıyor.


Kıymetli olan, FIFA 22 yayınlanmadan evvel mevcut platformlarda FIFA 21 satın alan herkes, yeni nesil platformlar için oyunun fiyatsız dijital kopyalarını alabilecek. Münasebetiyle, oyunu PlayStation 4’te piyasaya sürüldüğü gün oynamaya başlarsak, en azından kısmen PlayStation 5’te daha âlâ görsel-işitsel özelliklerle oyuna devam edebileceğiz (aynı durum Xbox konsolları için de geçerlidir). Yeni sürüm, FIFA 21 Ultimate Team modunda satın aldığımız ve edindiğimiz tüm öğelerin, Volta ilerleme durumunun ve oyunun satın alınan sürümlerinden bonusların ayrıntılarını taşıyacak. Ne yazık ki, Kariyer, Profesyonel Kulüpler ve Net Seriler üzere gayrı tüm modların tekrar başlatılması gerekecek.

Bu teklif, PlayStation 4 yahut Xbox One’daki FIFA 21’in dijital ve fizikî kopyaları için beğenilen olacak. Lakin optik sürücüsüz yeni nesil bir konsol satın almak istiyorsak, geliştirilmiş sürümün kilidini açmak için dijital sürümde FIFA 21’e de gereksinimimiz olacak.

Bir soru daha var. PC oyuncular ne yapacak? Başkaca yeni nesil konsollarda FIFA 21’in tadını çıkarabilecekler mi? Ne yazık ki, yanıt hayır. Bu sefer PC sahipleri yalnızca mevcut platform sürümü ile yetinmek zorunda kalacaklar.

FIFA 21 ayrıyeten Nintendo Switch’e (birçok mod ve oyun geliştirmeden mahrum eski sürüm) ve Google Stadia’ya geliyor. Bu sürümlerin çıkış tarihleri ​​henüz bilinmiyor.


Son olarak EA Sports, FIFA’ya çapraz oyun (cross platform) sunmayı ve farklı platformlardan oyuncuların birbirleriyle yarışma etmelerini sağlamayı planlıyor. Ne yazık ki bu açıklama dışında şu ana kadar stüdyodan mevzuyla ilgili gayrı bir açıklama gelmedi. Beklenen bu özellik gerçekleştiğinde bunu toplulukla paylaşacaklar.


Oyun hakkında ve lisanslı Copa Libertadores (Güney Amerika Şampiyonlar Ligi) turnuvasını da içerebilecek FIFA 21’deki çeşitli modlar ve yeni özellikler hakkında daha ziyade malumat edinmek isteyenler Ağustos ayına kadar beklemek zorunda kalacaklar. Oyunun daha ayrıntılı bir sunumunda her şeyi göreceğiz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı