Oyun

Kızma Birader Oyunu Nasıl Oynanır?

Ülkemizde popüler olan masa oyunları denilince akla gelen ilk oyunlardan birisi de Kızma Birader oyunu olduğunu söyleyebiliriz. Okulda, iş yerlerinde boş zamanlarda insanların eğlenceli vakitlerini geçirebileceği nacizane bir oyun olup aynı zamanda arkadaşlarınızla toplanıp oynayabileceğiniz bir oyun olduğu için en çok tercih edilen masa oyunlarından birisi.


Kızma Birader oyunu nasıl oynanır geli birazda ona bakalım. Oyun için özel olarak yapılmış kare alan üzerinde ayrılan 4 adet bölmede oynanan bir oyun olan Kızma Birader, 1 adet zar ve 4’er adet piyon ile toplamda 16 adet piyondan oluşan 4 kişilik eğlenceli bir masa oyunudur.

Her oyuncu 4 farklı renk grubundan oluşan 4 tane piyona sahip olup, ister ikili takımlar halinde isterseniz herkesin tek olacağı şekilde oynanabilen bir masa oyunudur. Oyundaki amacımız kendi köşemize yerleştireceğimiz aynı renkteki 4 piyonu tahta üzerindeki her şekilden geçirerek bize ait olan bitiş noktasına yerleştirmek olacak.

Piyonlarımızı başlangıç noktasından haraket ettirebilmek için herbiri adına zar ile 6 sayısını atıp tutturmamız gerekecek. Eğer 6 sayısını yakalayamaz iseniz piyonlarınızı alandan çıkaramayacaksınız demektir. Bu olası kötü durum için arkadaşlarınız ile anaşıp her bir oyuncu ilk başta üçer kez zar atabilir. Bu sayede zarda 6 sayısını yakalama ihtimaliniz artmış olacaktır.


Şansınız yaver gitti ve 6 sayısını yakaladınız peki sonra ne yapacaksınız. Yapacağınız ilk adım bir piyonunuzu başlangıç kareseine veya dairesine yerleştirmek olacak. Daha sonraki hedefiniz ise sıra size geldikçe piyonlarınızı saat yönüne göre hareket ettirip tüm piyonlarınızı bitişe götürmek olacak.

Kızma Birader oyununun en önemli noktalarından ve genellikle unutulan kurallarından bir taneside aynı kareye veya daireye birden fazla piyon gelemeyeceğidir. Hareket etiirme şansı bulduğunuz piyonunuz eğer rakip piyonunun olduğu bölüme gelirse rakibinizin piyonunu yemiş olursunuz ve rakibiniz yenilen piyonunu oyun başlamadan önceki haline geri almak zorunda kalıcaktır.

Oyunda isterseniz 4 piyon ile isterseniz 1 piyonunuz ile devam edebilirsiniz. . Oyun içerisinde zarınız 6 gelmişse ister piyon çıkarabilir dilersenizde oyundaki piyonunuzu devam ettirebilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde. Kim daha önce 4 piyonunu birden hedef bölgeye götürürse Kızma Birader oyununu kazanmış olur ve diğer arkadaşlarının oyunu bitirmesini bekler

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı