Oyun

Mangala Nedir ? Nasıl Oynanır?


 Mangala oyununun geçmişi hayli eski periyotlara dayanıyor. Mangala oyun çeşidi olarak birinci kere, Orta Asya’da bulunan Türkler tarafından oynanmaya başlanmıştı. Mangala nedir?, nasıl oynanır?, bu oyuna ilişkin kurallar ve taktikler hakkında ayrıntılı bilgiler…

Mangala Nedir?

  Mangala oyunu bir mantık oyunudur. Aslında çeşitli kurallara nazaran oynanan bu oyun çok kolaydır. Oyunda ekseriyetle yapılması gereken şey, oyunun başında yanlışsız stratejiyi belirlemektir. Stratejiyi belirledikten sonra oyunun sonuna kadar stratejiye devam etmeniz kafidir. Mangala oyunu aslında birtakım kavramları sembolize ediyor. Bu semboller 12 oyuğu ve 12 ayıyı temsil eder ve oluktaki her 4 taş 4 ayıyı temsil eder. Ek olarak, soldaki ve sağdaki hazineler Doğu ve Batı’ya ilişkin olduğunu gösterir.

Mangala Nasıl Oynanır?

  Mangala oyunu 2 kişinin oynadığı bir oyundur. Her oyuncu başlangıçta 24 taş alması esasıyla oyuna başlarlar. Mangala oyununda tahtada 12 oyuk bulunmaktadır. Bu oyuklara mesken yahut çukur da denir. Her oyuncunun yanında bulunan kısımda 6 oyuk vardır. Oyuncu, taşı yalnızca kendi tarafındaki oyuktan çıkarabilir. Oyuncu, taşı yan delikten çıkardığında, taşı sırf rakibin oluğunda bırakabilir. 6 oluğun her iki yanında da büyük bir oluk bulunmaktadır. 
Bu büyük deliklere oyuncunun hazinesi denir. Maksat, her oyuncunun “hazine” ismi verilen bir kısımda kendi taşlarını toplamaktır. Oyuncunun sağ tarafındaki delik, oyuncunun hazinesidir. Oyunlar ekseriyetle oyuna kura çekerek başlar. Birinci başlangıç ​​aşamasında, oyuncunun her delikte 4 taşı bulunmaktadır.

Mangala Kuralları
-İlk sıradaki oyuncu bir oyuk seçmelidir. Sonra 4 taşı alarak ve birer birer soldaki deliğe bırakmalıdır. Buradaki kıymetli kural şudur: bu, oyuncunun aldığı 4 taşın sadece birisini bırakmasıdır.

-Oyuncunun adım adım bıraktığı taş olurda kendi hazinesine isabet ederse atak sırası tekrardan yeniden birebir oyuncuya geçer.

-Oyuncunun attığı son taş şayet ki rakip oyuncunun oyuklarını çift yapar ise, (2, 4, 6, 8) taş üzere rakip oyuncuda bulunan tüm taşları kendi hazinesine atma hakkı kazanır. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı