Oyun

Microsoft, xCloud ile Milyonlarca Kullanıcıya Ulaşacak

Microsoft, oyun kesiminde gelecekte daha yeterli alanlara gelebilmek için çok mert planları var. Bu yıl Xbox Series X’i piyayasa sürmenin yanı sıra Microsoft, sadece konsol pazarından çok daha büyük bir kitleye ulaşmak için oyun akış hizmeti xCloud’u da piyasaya sürecek. 

Şirketin yetkililerinden Spencer, Xbox Live’ın Xbox, PC, Nintendo Switch, iOS ve Android dahil olmak üzere tüm platformlarda aylık yaklaşık 100 milyon oyuncu ile çok uygun bir noktada olduğunu belirtti. Nintendo Switch’te Minecraft oynayan şahısların, oyunu Nintendo’nun konsolunda oynamak için bir Xbox Live hesabı oluşturmaları gerekiyor. PS4 Minecraft oyuncularının ise tersine rastgele bir Xbox Live hesabına gereksinimleri yoktur, lakin çapraz platformu kullanabilmeleri için bir hesapa sahip olmaları gerekiyor. Microsoft, bilhassa Minecraft sayesinde PS4’teki en büyük yayıncılardan biri durumunda.

Daha ileriye baktığmızda Spencer, xCloud’un Microsoft’un daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmak için kritik bir detay olduğunu söyledi. Basitçe söylemek gerekirse, konsol pazarı her geçen gün gelişiyor ve bununla birlikte birçok kullanıcı konsol satın alabiliyor yahut almak istiyor. xCloud ile Microsoft, Xbox’ı dünyadaki milyarlarca mobil cihaza getirecek.

“İnsanların oyun oynamak isteyebilecekleri her bölgede olmalıyız” dedi. “Ve xCloud stratejimiz, kişilerin bir Xbox oyunu oynayabilecekleri rastgele bir bölgede, bunu yapabilmemizi sağlıyor.”

Spencer, Microsoft’un xCloud desteği ile ilgili çeşitli cihaz üreticileriyle görüşmelerin sürdüğünü gelgelelim şu an için şimdi bir detay veremeyeceğini de kelamlarına ekledi.

Oyun geliştiricileri için, xCloud’a yapılan bu genişleme büyük bir sorun olabilir zira stüdyolar olağanda olduğu üzere çeşitli platformlar için oyunlar geliştiriyor, ama bunun yanı sıra oyunları çok daha büyük kitlelere ulaşabilir.

xCloud şu anda beta sürümündedir, lakin önümüzdeki periyotlarda resmi olarak yayınlanacak. Buna ek olarak, Game Pass xCloud aracılığıyla kullanılabilir, böylelikle kişiler kütüphanelerinden telefonlarına oyun akışı sağlayabilecek. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı