Oyun

Oynayanları Korkutmayı Başarmış En İyi 10 Korku Oyunu

 Son devirlerde endişe oyunlarına ilgi epey yüksek. Süratle büyüme gösteren ve hikayesiyle bizi tesiri altına alan  endişe oyunlarını oynamak hakikaten yürek istiyor. Aniden önümüze çıkan yaratıklar yetmezmiş üzere geriye kaygı müziği koyan oyun geliştiricileri bizleri çok korkutsa da düşünülen hikaye ve ortaya koydukları grafiklerle oyun ne kadar güçlü olsa da görünür bir vakit sonra oynanması sefalı bir hal alıyor. Dehşet oyunu severleri için bu haberimizde oynanılması ve izlenilmesi dahi şiddetli olan en başarılı 10 kaygı oyununu sizler için derledik . 

1- Outlast Korku oyunu denilince akla birinci gelen isimlerden biri olan Outlast serisini listemizin başına koymak istedik. Birden fazla oyuncunun oynarken kalp suratını arttıran kaygı oyunu gayrı endişe oyunlarına nazaran önümüze çıkan yaratıklardan yalnızca kaçarak kurtulduğumuz ve  elimizde rastgele bir silah olmadığı için bu oyunu fecî kılan en kıymetli etkenlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. 

 Red Barrels tarafından geliştirilen ve yayaınlanan hayatta kalma kaygı oyunu Outlast, tek oyunculu bir oyun olup PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC için 4 Eylül 2013 tarihinde yayınlandı. Baş kahramanımız olan Miles Upshur ismindeki meraklı gazetecimiz, sıradışı vakaların döndüğü terk edilmiş bir akıl hastanesini kamerasıyla ziyaret etmek istemiştir. Kısaca terk edilmiş akıl hastanesinde başından geçen türlü vakaları mevzu alan bir dehşet oyunudur. 

2- Resident Evil 7  Son devirlerin en çok oynanan endişe oyunlarından Resident Evil 7, listemizin 2. sırasında konumunu aldı. Tüm devranların en dehşetli oyunları arasında rahatlıkla gösterebileceğimiz Resident Evil serisi sair endişe oyunları üzere hayatta kalmayı ele alıyor. Umumi olarak bir malikanenin içinde geçen oyunda önümüze çıkan zombilerle uğraş içerisinde oluyoruz. 

 Geliştiriciliğini Biohazard Capcom şirketinin üstlendiği dehşet oyunu yerküre çapında en çok oynanan oyunlardan biri oldu. Birçok armağan alan bu oyun Playstation 4, Xbox One ve PC platformları için 24 Ocak 2017 tarihinde geliştirici şirket tarafından yayınlandı. 

3- Doom 3 


 Ciddi mealde oynayan oyuncuların kalp suratını arttıran ve ani kaygı yaşatan Doom 3, listemizin üçüncü sırasında konumunu aldı. Genelikle aniden önümüze çıkan yaratıklar, uzaylılar ve dev örümceklerin olduğu oyunda maksadımız bu yaratıkları geldikleri noktaya geri göndermek olucak. Kaliteli grafiklere sahip olan oyun tam mealiyle bir dehşet sineması modunda olduğunu söyleyebiliriz. 

 Eski bir oyun olmasına karşın birden fazla yeni endişe oyununa nazaran hala daha oynanması oyunun kalitesini ortaya koyuyor. id Software tarafından geliştirilen Doom 3, bir numara şahış dehşet oyunudur. Evvel PC platformu için çıkan oyun 2004 yılında Activision tarafından yayınlandı ve daha sonra Nintendo Switch, Xbox One, PlayStation 4 platformlarına da çıkış yaptı. 

4- Silent Hill 2


 Korku oyunlarının atası sayılabilecek oyunlar arasında Silent Hill 2’yi listemize yazmazsak olmazdı. Ölmüş eşini Silent Hill ismindeki kasabada arayan baş kahramanımız James’in sıradışı hikayesini oynuyoruz. Eski bir oyun olan ve nispeten çok oyuncu kitlesine sahip Silent Hill 2’de her endişe oyununda olduğu üzere aniden çıkan canavarlar ve gizemli ortamıyla dikkat çeken bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. 

 Team Silent tarafından geliştirilen ve Pro Evolution Soccer serisinin geliştiricisi Konami tarafından yayınlanan Silent Hill serisiinin 2. oyunu birinci olarak Playstation 2 için 24 Eylül 2001 tarihinde çıkış yaptı. Daha sonra PlayStation 3, Xbox 360 ve PC platformları için çıkış yaptı. 

5- Amnesia: The Dark Descent Korkutucu sahneleriyle ünlü olan Amnesia: The Dark Descent, Outlast’ta olduğu üzere daha çok gizlenmeye ve saklanmaya dayalı bir oyun anlayışı var. Oyunda canavarların gözüne bakmamaya çalışarak birebir hengamda akıl sıhhatinizi müdafaaya çalışıyorsunuz. Oyun grafik konusunda ziyade tezli olmasa da hikayesinin tam bir oyunculara kabusu hatırlattığını söyleyebiliriz.

 Geliştiriciliğini Frictional Games şirketinin üstlendiği Amnesia: Dark Descent, 8 Eylül 2010 tarihinde PC platformu için Frictional Games tarafından yayınlandı.

6- Dead Space En âlâ 10 kaygı oyunu haberimizde şiddetin hat safhada olduğu, acımasız bir oyun olan Dead Space’i listemizin altıncı sırasına yerleştirdik. Geliştirici ekip oyunda kan sahnelerinin epey çokça olduğunu söyleyebiliriz. Uzay temalı kaygı oyunu mutasyona uğramış kişilerin olduğu bir uzay gemisinde geçiyor. 

 Glen Schofield, Visceral Games, Sumo Digital, Eurocom ve IronMonkey Studios  tarafından geliştirilen Dead Space, üçüncü şahıs hayatta kalma kaygı oyunu olup PC platformu için Electronic Arts tarafından 13 Ekim 2008’de yayınlandı. 

7- Kholat Gerçek bir hikayeye sahip olan bu kaygı oyununda 1959 yılının Şubat ayında esrarengiz bir formda kaybolan dokuz Rus üniversite talebesini bulmaya çalışan kahramanı denetim ediyoruz. Rusya’nın Dyatlov Geçidi hadisesini husus eden Kholat dehşet oyunu tamamiyle yaşanmış bir vakası ele almış. 

 Polonyalı geliştirici şirket IMGN.PRO tarafından geliştirilen Kholat, gayri dehşet oyunları üzere hayatta kalmaya dayalı bir oyun. Ayrıyeten oyun 9 Haziran 2015 yılında sırf PC için çıktı.  

8- S.T.A.L.K.E.R  S.T.A.L.K.E.R, Çernobil Nükleer Santralinde bilinmeyen bir sebepten dolayı yaşanan kazanın akabinde patlamanın olduğu nahiyede oluşan sıradışı hikayeleri bahis alıyor. Bir sinemadan uyarlanan bu oyunda patlamanın gerçekleştiği birbirinden dehşetli yaratıkların olduğu The Zone yerinde define aramaya çalışan kahramanımız, başına geleceklerden habersiz.

 GSC Game World tarafından geliştirilen Ukranya merkezli geliştirici şirket endişe oyununu PC için 20 Mart 2007 tarihinde yayınladı. 

9- Darkwood Tansiyon dolu ürkütücü seslerin en çok bu oyuna yakıştığını açıkça söyleyebiliriz. Oyunda kendimizi bir anda kaygı dolu ormanda bulacağız. Kimiz buraya nasıl geldik bunu anlamaya çalışacağımız oyunda köpeklerle savaşıp ormanda işimize yarayan eşyaları toplamaya çalışacağız. Ayrıyeten gördüğümüz jeneratörleri çalıştırarak bizi öldürmek isteyen düşmanlarımızdan korunabilir ve onlara karşı tuzaklar oluşturabiliriz. 

 Acid Wizard Studio tarafından geliştirilen gayrı endişe oyunları üzere hayatta kalmayı temel alan Darkwood, birinci kere 24 Temmuz 2014’te PC için Steam tarafından erken erişim ile piyasaya çıktı. Daha sonra  PlayStation 4, Nintendo Switch, Xbox One ve PC platformları için 18 Ağustos 2017’de tam sürümü yayınlandı. 

10- SOMA Birbirinden fecî 10 dehşet oyunu haberimizde listenin belkide ahir olmayı hak etmeyen SOMA endişe oyunu listemizde mahal verdiğimiz öbür oyunlarına nazaran daha çok zeka ve akla dayalı dehşet oyunu olarak önümüze çıkıyor. Paranoya üslubunda olan bu oyunu oynarken en ufak detayları dahi sorgulayacaksınız. 

 Geliştiriciliğini Frictional Games’in üstlendiği İsveç merkezli geliştirici şirket, bilimkurgu tadında hayatta kalma kaygı oyunu olan SOMA’yı 22 Eylül 2015 tarihinde PlayStation 4, Xbox One ve PC platformları için piyasaya çıkardı. Çıktığı birinci yıl ismini epey duyuran oyunun epey sıkı bir oyuncu kitlesinin olduğunu söyleyebiliriz. 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı