Oyun

Pac-Man’in 40 Yıllık Geçmişi ve Hakkında Bilinmeyenler

Tam olarak 22 Mayıs 1980’de yerküre Pac-Man’in piyasaya çıkışını gördü. Japon şirketi Bandai Namco tarafından başlangıçta yalnızca arcade makineleri için yayınlandı ve daha sonra Atari 2600, Commodore 64, IMB PC yahut Apple II üzere çağın çeşitli büyük platformlarına taşındı. Evvel makine üzerinde geliştirilen oyun, daha sonra şirketin 25 yaşındaki çalışanı Toru Iwatani tarafından yine oluşturuldu. Oyun yekun 256 seviyeye sahip ve her seviye labirentteki tüm küçük noktaları yemekle geçiliyor. Ayrıyeten bize temas ederek öldürebilen dört renkli hayalete karşı karşıyayız.


Pac-Man’ın aslen Puck-Man olarak isimlendirilmişti. Puck-Man Japon versiyonunun birinci ismiydi. Bir hokey diskine benzemesiyle bu ismi almıştı. Gelgelelim epey anlamsız bir meali olan sair bir İngilizce söze benzerliği nedeniyle, Pac-Man olarak değiştirildi. Yeni ismini Japonca’da çiğneme sesini temsil eden “paku paku” teriminden aldı.

Oyunun yaratıcısı yemeklerden ilham aldığını söyledi. Iwatani, kahramanın form fikrinin pizza modülünü kesip tarafken aklına geldiğini argüman etti. Ve oyunda taraf alan yeme motifi ise hatunları da oyun yerküresine çekmekti. Pac-Man’ın yaratıcısı nispeten kabataslak bir formda, bayanların öğlenden sonra tatlı yeme tercihiyle ilgili klişeleri açıkladı. Bu yaklaşım ile erkeklerin hakim olduğu arcade salonlarının yerküresini değiştirmek amaçlandı.


Oyunun popülaritesi, oyunun yaratıcısını şaşırttı. Iwatani geliştirdiği bu oyunun bu kadar yüksek bir talep görmesini beklemiyordu. O devirlerde oyunla birlikte 400 binden ziyade makine satıldı. 1990 yılında Bandai Namco 3.5 milyar dolar gelir elde etti.

Pac-Man sekiz farklı Guinness rekoru kırdı. Kuruluşun web sitesinde, insan biçiminde oluşturulan en yaşlı görüntü oyunu karakteri, en büyük arcade makinesi, en uzun yaşayan görüntü oyunu karakteri ve farklı Pac-Man sürümlerinde elde edilen birçok muvaffakiyete göz atabilirsiniz.


Labirent içinde gizlenen dört hayaletin kendilerine ilişkin karakterleri vardır. Oyunun sadeliğine karşın, içerik oluşturucular hayaletlerin davranışlarını farklılaştırmayı başardılar. Blinky her devir oyuncuyu takip eden al hayalet, binaenaleyh Japonca ismi “Chaser”. Pinky (“Ambusher”), Pac-Man’ın bir anda bulunabileceği noktaya gidip pusu kurar. Inky, mavi olan, (“Fickle”) davranışını oyuncunun hareket cephesine ve al hayaletin konumuna bağlı olarak değiştirir. Blinky üzere kovalayabilir, Pinky üzere pusu yapabilir yahut Clyde (“Aptal”) üzere rastgele dolaşabilir.

Pac-Man’in sonu yok. 256. seviye son üzere gözükse de oyunu kazanmayı imkansız kılan bir günah var. Son harita ekranın yarısında sahih bir formda görüntülenir ve öteki yarısında cürümler vardır. Tüm noktaları toplayamazsınız, bu nedenle bu seviye tamamlanamaz.


Oyunda elde edilebilecek maksimum puan 3333360’dır. Bu da yukarıda belirtilen günah ile ilgilidir. Bu puan tüm küçük ve büyük noktaları, tüm hayaletleri, meyve bonuslarını yiyerek ve tüm ekstra hayatları koruyarak elde edilebilir. Bu sonuca ulaşan birinci kişi Billy Mitchel oldu. 3 Temmuz 1999’da bu rekoru kırdı ve sonucu en son çıkan cürüm seviyesinde en üst seviyeye çıkardı. Rekoru kırması 6 saat sürdü.

Oyunla ilgili birtakım teoriler de var. Kimi kişiler Pac-Man’in Resident Evil yahut Penumbra üzere daha sonraki hayatta kalma kaygı oyunlarına ilham kaynağı olduğunu argüman ediyor. Bu cins oyunlarda, oyuncu doğaüstü tehditlerden (hayaletler) sıklıkla klostrofobik seviyelerden kaçar ve bu da Pac-Man’ın mekaniğine benzerlik gösterebilir. Fakat bu tıp fikirler çoğunlukla kent efsanesi olarak nitelendirilir. Lakin şu kesin ki Bandai Namco’nun efsane oyunu Pac-Man yerküreyi fethetti ve dijital yerküre ile uğraşan herkes tarafından tanınmıştır. Oyunun 40. yıldönümünü kutlamak için bir müzik görüntüsü oluşturuldu. Video’ya BandaiNamco’nun Youtube profilinden ulaşabilirsiniz.

Pac-Man Müzik Medyası


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı