Oyun

PC’lerde Bulunması Gereken Kullanışlı 15 Ücretsiz Program

Yeni bir PC satın aldıysanız yahut Windows’u yine yüklediyseniz, büyük olasılıkla birinci yapmanız gereken uygulamaları yüklemek olacaktır. Halihazırda birçok Windows programı var olsa da, Windows 10 için sahip olunması gereken yazılımların bilinmesi yeni bir heyetimin kurulmasını kolaylaştırır.

Muhakkak bir sırayla, birtakım alternatiflerle birlikte herkesin yüklemesi gereken Windows 10 için 15 temel uygulamaya bir göz atalım:

1. İnternet Tarayıcısı: Google Chrome


Pek şaşırtan olmasa da Google Chrome en yeterli tarayıcı seçimimiz. Google’da anında bir fotoğraf aramak üzere küçük kolaylıklar içeren ve Chrome uzantıları kütüphanesi çok geniş olan bu tarayıcı bir numarada kalmaya devam ediyor. Masaüstü sekmelerinizi telefonunuzda yahut tam karşıtı formda açmanıza imkan tanıyan platformlar ortası senkronizasyona başlayabilirsiniz.

Lakin Chrome kusursuz değil. Birçok kişi Google’ın Chrome’daki yaygın izlemesinden kaçınmak istiyor ve tarayıcı çok fazla RAM kullanıyor. Chrome’un yanı sıra Firefox ve Opera üzere ortalarından seçim yapabileceğiniz birçok olağanüstü tarayıcı da mevcut.

İndir: Google Chrome (Ücretsiz)

İndir: Firefox (Ücretsiz)

İndir: Opera (Ücretsiz)

2. Bulut Depolama: Google Drive


Bir bulut depolama hizmeti arıyorsanız Google Drive yükleyebilirsiniz. Google Fotoğraflar ve Gmail hesaplarınızda paylaşılan 15 GB fiyatsız depolama alanı sunar.

Google Drive her büyük platform için bir uygulama sunar, böylelikle evraklarınızı istediğiniz yere götürebilirsiniz. Windows’ta uygulama artık Google’dan Yedekleme ve Senkronizasyon olarak isimlendiriliyor, bu da bilgisayarınızdaki ve harici cihazlarınızdaki klasörleri yedeklemenizi sağlıyor.

Evrakları diğerleriyle paylaşmak da son derece kolay. Ayrıyeten Google’ın üretkenlik paketiyle de âlâ çalışıyor. İster yedekleme planınızın bir modülü olarak, ister bir bulut flash şoför olarak, isterseniz de diğerleriyle paylaşılan klasörler oluşturmak için kullanın, Google Drive tesirli bir seçim.

Windows 10 yahut öbür bir fiyatsız bulut depolama sağlayıcısına yerleşik olarak gelen OneDrive ile kıyaslandığında, bol ölçüde depolama alanı elde edebilir ve evraklarınızı mantıksal olarak ayırabilirsiniz.

İndir: Google Drive (Ücretsiz, abonelik mevcut)

3. Müzik Akış Hizmeti: Spotify


Yıllar evvel masaüstünüzde müzik dinlemek, MP3 koleksiyonunu ihtimamla içe aktarmak ve düzenlemek manasına geliyordu. Artık durum bu türlü değil. Müzik akışı hizmetleri, albümleri fizikî yahut dijital olarak satın alma muhtaçlığını ortadan kaldırır.

Piyasada birçok müzik akışı hizmeti var, fakat biz Spotify’ı öneriyoruz. Reklam dayanaklı fiyatsız planı, istediğiniz kadar müzik dinlemenizi sağlar ve Spotify Premium yükseltmesi, istekli dinleyiciler için katiyetle kıymet. Spotify ayrıyeten yüzlerce podcast’e konut sahipliği yapıyor ve her şeyi tek bir yerde sunuyor.

Spotify’ın özel bir Windows uygulaması da var. Apple Music maalesef iTunes gerektiriyor ve Google Play Müzik yalnızca web için çalışıyor. Her iki sisteme de yatırım yaptıysanız, ilgili müzik uygulaması sizin için daha güzel bir seçim olabilir.

İndir: Spotify (Ücretsiz, abonelik mevcut)

Apple Music (Ücretsiz deneme, abonelik gerekli)

Google Play Müzik (Ücretsiz, abonelik mevcut)

4. Office Programı: LibreOffice


Muhtemelen bir noktada evraklar, elektronik tablolar ve sunularla çalışmanıza imkan tanıyan bir araca gereksiniminiz olacaktır. Microsoft Office için ödeme yapmanın bunu yapmanın tek yolu olduğunu düşünebilirsiniz, lakin farklı alternatifler de mevcut.

Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Access ve daha fazlasına alternatifler içeren büsbütün fiyatsız ve güçlü bir ofis paketi LibreOffice’i öneriyoruz. MS Office’ten birkaç küçük estetik farklılığa alıştıktan sonra LibreOffice ile çalışmalarınız boyunca rahatlığa ulaşacaksınız.

Tanınan bir alternatif olan OpenOffice ise pek canlı bir program değil. Lakin LibreOffice’i kullanmak istemiyorsanız, FreeOffice’i deneyin.

İndir: LibreOffice (Ücretsiz)

İndir: FreeOffice (Ücretsiz)

5. Fotoğraf Düzenleme: Paint.NET


Imajlar üzerinde oynamak, ekran manzaralarındaki hassas bilgileri bulanıklaştırmak yahut eski fotoğrafları rötuşlamak için herkesin tam donanımlı bir fotoğraf düzenleme programı olmalıdır. Photoshop bunun için altın standarttır, lakin daha erişilebilir olan birçok fiyatsız araç vardır.

Paint.NET bizim en uygun seçimimiz. Microsoft Paint’ten çok daha güçlü ve sizi bir sürü baş karıştırıcı araçla boğmuyor. Manzaranın kimi kısımlarını kolaylıkla bulanıklaştırabilir, daha uygun görünmelerini sağlamak için fotoğrafları otomatik olarak düzenleyebilir ve yalnızca birkaç tıklamayla fotoğraflarınıza metin ve biçimler ekleyebilirsiniz. Çok sayıda eklenti, fonksiyonelliğini de genişletmenize müsaade verir.

Paint.NET’i çok kolay bulursanız, GIMP daha gelişmiş bir tahlildir.

İndir: Paint.NET (Ücretsiz)

İndir: GIMP (Ücretsiz)

6. Güvenlik: Malwarebytes Anti-Malware


Windows 10, birden fazla insan için gereğince âlâ bir antivirüs olan Windows Defender’a sahip. Lakin ikincil bir güvenlik programının heyeti olması akla yatkın olacaktır.

Malwarebytes’ın fiyatsız sürümü sisteminizi virüsten korur ve yazılımınızın yakalayamayabileceği makûs gayeli yazılımlara karşı tarama sağlar. Güçlü bir karma güvenlik tahlili için Malwarebytes Premium’a yükseltmenin maliyete kıymet olduğunu düşünüyoruz.

İndir: Malwarebytes (Ücretsiz, abonelik mevcut)

7. Medya Oynatıcısı: VLC Player


YouTube’un her yerde bulunan yapısı sayesinde, lokal görüntüleri çok sık izlemiyorsunuzdur. Lakin medya belgelerini mahallî olarak oynatmanız gerektiğinde masaüstünüzde sağlam bir görüntü oynatıcı bulundurmalısınız.

Bu vazife için tonlarca özellik içeren ve akla gelebilecek çabucak hemen her görüntü ve ses formatını oynatabilen VLC Media Player’ı düşünebilirsiniz.

İndir: VLC (Ücretsiz)

8. Ekran Alıntısı: ShareX


Windows ekran manzarası almak, komik anları yakalamaktan kıymetli bilgileri kaydetmeye kadar her şey için faydalıdır. Temel Ekran Alıntısı aracı ve Snip Sketch uygulamaları sırf temel özellik seti sağlar. Bu yüzden daha uygun bir programa gereksiniminiz var.

ShareX’ten daha âlâ bir fiyatsız ekran imgesi aracı bulamazsınız. Tonlarca yakalama sistemi, güçlü bir yerleşik düzenleyici, bir ekran imajı aldıktan sonra otomatik adımlar, renk yakalayıcı ve cetvel üzere ekstra araçlarla ShareX, etkileyici bir özellik setine sahiptir.

ShareX size yetmiyorsa, bunun yerine PicPick’i deneyin.

İndir: ShareX (Ücretsiz)

İndir: PicPick (Ücretsiz)

9. Evrak Sıkıştırma ve Arşivleme: 7-Zip


Windows kolay sıkıştırılmış evraklar için mahallî dayanak içerir, lakin temel bilgilerin ötesinde rastgele bir evrak daha güçlü bir araç gerektirir. En heyecan verici yazılım kategorisi bu olmasa da, karşılaşabileceğiniz her türlü arşivlenmiş evrak ile çalışabilmeniz değerlidir.

7-Zip, evrak sıkıştırma ve çıkarma uygulamaları için altın standarttır. Küçük boyutludur ve saniyeler içinde kurulur, kullanımı kolaydır. Gelişmiş özelliklere muhtaçlık duyanlar aradıklarını 7-Zip’de bulacaklar.

7-Zip’in tek dezavantajı eski görünümüdür. Görünümü hoşunuza gitmiyorsa çok daha cazibeli bir arayüze sahip benzeri bir araç olan PeaZip’e bir göz atın. Her iki durumda da, katiyen WinRAR üzere araçlar için ödeme yapmanız gerekmez.

İndir: 7-Zip (Ücretsiz)

İndir: PeaZip (Ücretsiz)

10. Iletileşme: Rambox


Muhtemelen gün boyunca arkadaşlarınızla bağlantıda kalmak için en az bir iletileşme hizmeti kullanıyorsunuzdur. Ortalarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek olduğundan, en düzgün iletileşme servisini seçebilmemiz mümkün değil, zira hepsi arkadaşlarınızın kullanımına bağlı. Öyleyse neden hepsini seçmiyorsunuz?

Rambox, Windows’taki en güzel iletileşme uygulaması için seçimimizdir. WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Telegram, GroupMe, Hangouts, Discord ve daha pek çok şey dahil düzinelerce tanınan iletileşme servisinden hesap eklemenizi sağlar.

Uygulama, kullandığınız her hizmet için tek bir pencerede her kümeye ayak uydurabilmenizi sağlayan yeni bir sekme ekler. Bunları tarayıcınızda açmaktan daha kullanışlı hale getiren kimi ekstra özellikler içerir ve vakti geldiğinde bir programı kolaylıkla kapatabilirsiniz. Rambox’ın fiyatsız planında kimi sınırlamalar olsa da, Franz üzere rakiplerden daha fazla fiyatsız sunuyor.

İndir: Rambox (Ücretsiz, abonelik mevcut)

Fiyatsız Başka Değerli PC Programları

Herkesin yüklemesi gereken öteki beş programa süratlice bakalım. Bunlar üstteki kategorilerin hiçbirine uymuyor, lakin yeniden de kullanışlı:

LastPass kusursuz bir fiyatsız şifre yöneticisidir. Güçlü şifreler oluşturmak ve sizin için şifrelerinizi takip eder.

ClipClip, Windows panosunun kullanışlılığını artırır. Bu program sayesinde yakın vakitte kopyalanan girişleri elinizin altında tutabilir, kolay erişim için sık sık kestiğiniz yazıları sabitleyebilir ve pano geçmişinizde arama yapabilirsiniz.

Macrium Reflect, Windows için favori fiyatsız yedekleme yazılımımızdır. Yedekleme yapmak çok değerlidir, bu nedenle sistem arızası durumunda data kaybetmezsiniz.

ExpressVPN bizim tavsiye ettiğimiz VPN hizmetidir. Web aktifliğinizi nezaretten korumak ve coğrafik engelli içeriğe erişmek için kullanın.

TreeSize Free, depolama alanı kullanımınızı süratli bir formda tahlil etmenize ve hangi klasörlerin ne kadar yer kapladığını görmenize imkan tanır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı