Oyun

PlayStation 5: Bildiğimiz Her Şey – PS5 Çıkış Tarihi Söylentileri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Şimdi 2020’nin yarısında bile değiliz ve Sony, yeni nesil oyun konsolu PS5 ile ilgili birkaç ayrıntıyı açıkladı. Konsolun teknik özelliklerini, yeni DualSense denetleyicisini ve kimi oyunlarını öğrendik. Velev sistemde Unreal Engine 5’in çalıştığına dair bir medya yayınlanmıştı. Yüksek ihtimalle bu yıl piyasaya sürülecek olan yeni Call of Duty oyununun PS5’te hayli âlâ çalıştığına dair raporlar da ortaya çıktı. Sony, şimdi konsolun fizikî dizaynını bile göstermemesine karşın, yıllardır gördüğümüz en heyecan verici konsol lansmanlarından biri olacak üzere duruyor.

Bu tatil döneminde tanıtılması bekleniyor ve Sony net bir tarih ve fiyat açıklamdı. Gelgelelim, şu an tüm yerküreyi tesiri altına alan ve devam eden pandeminin PlayStation 5’i etkilemeyeceği açıklandı. 

Birinci olarak konsolun resmi isminin ne olacağını biliyoruz: Şaşırtıcı olmayan bir formda, konsola sahiden de beklendiği üzere PlayStation 5 deniyor. Ayrıyeten, logonun da neye benzediğine dair bir açıklama yapılmıştı ve bu hususta da pek şaşırmamıştık. PlayStation 5 için tasarlanan yeni denetleyici ise evvelki denetleyicilere nazaran çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Denetleyici, iki tonlu siyah beyaz bir dizayna sahiptir. 2019’da ise PS5’in PS4 geçmişe uyumluluğuna ve SSD depolama meydanına sahip olacağı ortaya çıkmıştı. 

Aşağıda Sony’nin yaklaşan konsolu hakkında bilinen tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Önümüzdeki aylarda ise daha birçok ayrıntının ortaya çıkacağını biliyoruz.

PS5 Çıkış Tarihi

Bu katiyetle birçok insanın aklındaki soru: PS5 ne vakit çıkacak? Sony, bildiğiniz üzere, bu sorunun yanıtını bir sır üzere saklıyor, gelgelelim PlayStation 5’in 2020 yılının tatil periyodunda çıkacağı açıklanmıştı.

PS5 Fiyatı

Sony, birçok şeyi açıklamadığı üzere yeni konsolun fiyatının da ne olacağına dair bir açıklama yapmadı, ama PS5’in fiyatının oyuncular için cazip olacağını söyledi. PS4’ün baş mimarı Mark Cerny, “Gelişmiş özellik seti ışığında oyunculara hitap edecek bir önerilen perakende fiyati ile piyasaya sürmeyi planlıyoruz.” Dedi.

Alışılmış ki, bu türlü bir süreçte Sony’nin farklı bir şey söylemesini beklemeyiz, fakat şirketin PS4’ün daha makul fiyatı ve daha sonra elde ettiği muvaffakiyetleri unutmayacağını kestirim ediyoruz. 

PS5, PS4 oyunlarıyla Arkaya Hakikat Koordinasyonlu Olacak mı?

Mark Cerny tarafından yapılan açıklamaya nazaran, PS5 PS4 oyunları ile geçmişe koordinasyonlu olacak. Bu, PS4’ün PS3, PS2 ve PS1 oyunlarıyla arkaya dönük uyumsuzluğu nedeniyle hayal kırıklığına uğramış olanlar için beğenilen bir detay.

Şu an için PlayStation 5’te hangi oyunların oynanabileceğine dair net bir liste onaylanmadı. Fakat Cerny, PS4’ün en çok oynanan 100 oyununun PS5’te oynanabileceğini ve hepsinin evvelki hallerinden daha yeterli çalışacağını belirtti. 

Yani PS4 oyunları mevcut konsolunuzdan daha süratli çalışacak, zira PS5, mevcut konsolların barındırdığı sabit sürücülerin bilakis katı hal sürücüsü bulunduracak. Ayrıyeten, Sony tarafından Mayıs ayında yapılan yatırımcı sunumunda daha süratli yükleme mühletleri de paylaşıldı. 

PS5 Özellikleri Ve Disk Sürücüsü

Bu, Sony’nin yeni haberler paylaşma konusunda hayli cömert davrandığı bir mevzudur. Şirket, PlayStation 5’in üçüncü nesil Ryzen tabanlı bir CPU’ya sahip bir AMD çipi içerdiğini doğruladı. Yedi nanometre Zen 2 mikroçipin sekiz çekirdeği bulunacak. Konsol da 8K oyun oynamayı destekleyecek, gelgelelim bu elbette destekleyen TV’ler için tasdikli olacak.

Grafikler, Radeon’un Navi serisinin hususî bir versiyonu tarafından desteklenecek. Bu grafik yongası, sinemalarda ve medya oyunlarında tanınan olmaya başlayan ray-racing’de destekelyecek. Klâsik bir aydınlatma tekniki olarak düşünülmesine karşın, Cerny bu tekniğin oyun sesini de güzelleştirebileceğini söylüyor. Aslında, PS5 3D sesi büsbütün destekleyecek.

Bahsedilen SSD de epeyce değerli bir detay zira oyunların daha süratli yükleneceği ve mevcut HDD ile çalışan konsollardan daha çokça nesneyi ekranda tıpkı anda işleyebileceği mealine geliyor. Ortamlar şu anda olduğundan çok daha süratli yüklenebileceğinden, karakterler ve kameralar oyun esnasında daha süratli hareket edecek. Başkaca oyunlar ve yamalar için daha süratli heyetim mühletleri de olacak.

İşte PlayStation 5’in tüm teknik özelliklerini aşağıdan inceleyebilirsiniz:

PlayStation 5 Özellikleri

Bileşen
İşlemci 3,5 GHz’de 8x Zen 2 Çekirdek (değişken frekans)
GPU 10.28 TFLOP, 2.23GHz’de 36 CU (değişken frekans)
GPU Mimarisi Şahsi RDNA 2
Bellek / Arayüz 16 GB GDDR6 / 256 bit
Bellek Bant Genişliği 448GB / sn
Dahili depolama Kişisel 825 GB SSD
IO Üretimi 5,5GB / s (Ham), Tipik 8-9GB / s (Sıkıştırılmış)
Genişletilebilir Depolama Yeri NVMe SSD Yuvası
Harici depolama USB HDD Desteği
Optik sürücü

4K UHD Blu-ray Sürücü

PS5 Denetleyici

PlayStation 5’in yeni denetim cihazında iki değerli yenilik bulunuyor. Birincisi, 5. nesil konsollardan beri kontrolörlerde bulunan gürültülü teknolojiinin bölgesini almak için dokunsal geribildirim. Geri bildirim aralığı, bir yarış arabası oyununda duvara çarpmak yahut futbol meydanında bir uğraş anında çok daha farklı hissettiriyor.

2. yenilik, L2/R2 tuşlarına dahil edilmiş uyarlanabilir tetikleyiciler olarak isimlendirdiğimiz bir şeydir. Geliştiriciler tetikleyicilerin direncini programlayabilir, böylelikle hızlanma yahut dokunma hissini daha şık hissedebilirsiniz. Oyun geliştiricileri yeni denetleyicinin erken sürümlerini almaya başladı ve hayal güçlerinin nereye gittiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Amblem

Sony’nin CES 2020’deki açıklamalarının beraberinde kimi PlayStation 5 ile ilgili haberlerin açıklanacağı bekleniyordu, lakin yalnızca birtakım istatistikler ve PlayStation 5 logosu tanıtıldı. Sony’den Jim Ryan, aktiflikte PlayStation 5’te kullanılacak olan logoyu tanıttı. 


Kuvvet verimliliği

Sony, duyurulmasından bu yana PS5 hakkında umum olarak sessiz kalmasına karşın, Birleşmiş Milletler inisiyatifinin ilanı ile birlikte biraz daha haber ortaya çıktı. Playing for the Planet ittifakı medya oyun sanayisini daha muhit dostu hale getirmeyi amaçlıyor. Bu maksatla Sony, yeni nesil donamının uyku moduna alındığında değerli ölçüde daha az güç kullanacağını duyurdu. Kuvvet tasarruflu özelliği kullanan yalnızca bir milyon PS5 kullanıcısı 1.000 ABD hanesine güç sağlamak için ehliyetli elektrik tassarufu sağlayacaktır.

PS5 kullanıcı arayüzü

PlayStation 5’in yeni kullanıcı arayüzü, pratikleri açmadan arkadaşlarınızın oyunları hakkında daha çokça ayrıntı görmenizi sağlıyor. “Oyunların önyüklenmesi süratli olmasına karşın,” diyor Cerny, Ayrıyeten tek oyunculu oyunlar, hangi hizmetleri yapabileceğinizi ve bunları tamamladığınızda hangi mükafatları alabileceğiniz üzere haberleri sunacak ve bu seçeneklerin tümü kullanıcı arayüzünde görünecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı