Oyun

PlayStation, Facebook Reklamlarını Ay Sonuna Kadar Askıya Aldı

PlayStation, şirketlerin nefret söylemleri içeren paylaşımlara karşı dünya çapında başlattığı bir harekete destek maksadıyla Temmuz ayı boyunca Facebook ve Instagram’da reklam yapmayacak.

“#StopHateForProfit kampanyasını desteklemek için, reklamlar ve fiyatsız içeriklerde dahil olmak üzere Facebook ve Instagram etkinliklerimizi Temmuz ayının sonuna kadar global olarak askıya aldık.” dedi. 

PlayStation, Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da da fiyatlı tanıtımları durduracak.

PlayStation, Coca-Cola, Ford, Starbucks, Honda ve öbür pek çok şirkette bu harekete destek veriyor ve Facebook’a yansılarını gösteriyor. 

Kampanya organizatörleri Facebook “George Floyd, Breonna Taylor, Tony McDade, Ahmaud Arbery, Rayshard Brooks ve daha pek çok hayatını kaybeden insanın akabinde Amerika’da ırkçılıkla savaş eden protestoculara karşı şiddete teşvik etti” dedi.

Bahisle ilgili açıklama yapan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg “benim iddialarım doğrultusunda tüm reklamverenler yakında tekrar platforma döneceklerdir” diyerek harekete karşı birleşen şirketlere bildiri verdi.

Ayrıca Zuckerberg, harekete katılan reklamverenlerin reklam gelirleri Facebook’un sırf küçük bir kısmını oluşturduğunu belirtti.

Zuckerberg, “Gelirimizin küçük bir yüzdesine karşılık gelen bir tehdit nedeniyle politikalarımızı yahut yaklaşımlarımızı değiştirmeyeceğiz” dedi.

Umumî olarak, Zuckerberg beklenmeyen bir vaziyet sergiledi ve yapacağı değişiklikleri özetledi. Şirket, belli başlı ırkların yahut insan kümelerinin diğerleri için tehdit oluşturduğunu söyleyen reklamları yasaklayacağını söyledi. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı