Oyun

Sony, Fornite Yapımcısı Epic Games’e 250 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Sony, battle royale oyunu Fornite’ın yaratıcısı Epic Games’e 250 milyon dolar yatırım yaptı.

Her iki şirket de bu hareketi 9 Temmuz’da açıkladı ve yatırımın “teknoloji, cümbüş ve toplumsal irtibatlı çevrimiçi hizmetlerde son teknolojiyi ilerletme” ortak misyonlarında bir araya getireceği söylendi.

Epic, Mayıs ayında Unreal Engine 5 grafiklerini bir PlayStation 5’te piyasaya sürdü. Yani şirketler görünür bir müddettir birlikte çalışıyor. Bu hareket, yeni nesil konsolunu piyasaya sürmeye hazırlanan Sony için cümbüş ve teknolojinin ön saflarında nokta almak için nispeten mealli.

Sony’nin en yeni konsolu Microsoft’un Xbox Series X ile direkt yarışma halindedir, bu yüzden attığı her adım epeyce değerlidir. Sony Corporation’ın yöneticisi ve CEO’su Kenichiro Yoshiada, “Epic’in grafik üzere ortamlarda güçlü teknolojisi onları Unreal Engine ve gayrı yeniliklerle oyun motoru geliştirmenin ön saflarına kadar geliştirdi” dedi.

Yoshida başkaca Fornite tarafından sağlanan “devrimci parti deneyiminden” bahsetti. Itilaf, Sony’nin Epic ile işbirliği yapmak için derinlemesine araştırma yapacağı ve yalnızca oyunlarda değil, parti ortamında da”tüketicilere değer” getireceği manasına geliyor.

Epic Games CEO’su ve kurucusu Tim Sweeney, “Birlikte çalışarak tüm tüketiciler ve içerik oluşturucular için daha açık ve erişilebilir bir dijital ekosistem oluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

Epic Games şahsi bir şirket olduğu için finansal durumları pek açıklanmamaktadır, gelgelelim VentureBeat 2019’da şirketin vergi ve masraflardan evvel 4.2 milyar dolar gelir ve 730 milyon dolar çıkar elde ettiğini bildirdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı