Oyun

Sony Yakında PS4 Oyunları İçin PS5 Desteği Zorunluluğu Getiriyor

Yayınlanan yeni bir rapora nazaran, oyun geliştiricileri 13 Temmuz 2020 tarihinden sonra sertifikayı elde edebilmek için Sony’nin yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5 destekli oyun geliştirmeleri gerekecek.

Yani, 13 Temmuz’dan sonra oyunlar piyasaya sürülmeden evvel sertifika için Sony’ye gönderilen oyunların, PlayStation 5’in donanımını desteklemesinin yanı sıra, tıpkı devirde konsol dizaynının şimdi duyurulmamış özelliklerini de desteklemesi gerekecek.

Sony, bu sınıflandırma için test prosedürleriyle ilgili olarak yakında geliştiricilerle muhabere kurmayı planladığı belirtiliyor. PS5 sertifikalı oyunların da tıpkı kalması gerekecek, birebir çapraz nesil donanım özelliklerini karşılamak içni gereken tüm yamaları da bulundurmaları gerekecek. Açıklanan bu son tarihten evvel piyasaya sürülen oyunların yeni yamalarla entegrasyonlu olması gerekmeyecektir, lakin Sony, bu durumu geliştiricilere ısrarla belirtiyor.


Sony’nin geçmişe dönük uyumluluk planlarını PS4 oyunlarına şu anda uyumluluk testi yaptığını belirtmenin ötesinde detaylandırmadı. Mart ayında Mark Cerny, arkaya dönük olarak koordinasyonlu oyunlar daha yüksek çözünürlüklerde ve kare suratlarında çalışması için ek süreç gücü kullanacağını, gelgelelim uyumluluk problemlerinin geliştiriciler tarafından çözülmesi gerektiğini açıkladı.

Bu yaklaşım, tüm Xbox One oyunlarının lansmanı sırasına Xbox Series X ile arkaya dönük uyumluluğu desteklemeyi taahhüt eden Microsoft’tan farklı görünüyor. Bu, Xbox 360 ve Xbox One’da zati oynanan yepyeni oyunları içeriyor. Microsoft, desteğe ek olarak, geliştiriclerin ek çalışmalarına gereksinim duymadan HDR üzere özellikler eklemek için sistem seviyesinde geliştirmeler kullanıyor.

Sony, 4 Haziran 2020’de yeni nesil oyunlara odaklanan bir PS5 aktifliğine mesken sahipliği yapacak. Bu aktiflik, Mart ayında düzenlenen GDC sunumundan bu yana PS5 için düzenlenen en değerli etkinliklerden biri.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı