Oyun

Şüpheli Chrome Uzantıları ve Bunlardan Kaçınmanın Yolları

Tarayıcı uzantıları, tarayıcınızın işlevselliğini genişletmenin kusursuz bir yoludur. Gelgelelim, makûs Chrome uzantıları yardımdan çok daha ziyade zarara neden oluyor. Bu cins uzantılar pek çok sayıda sistem kaynağı kullanıyor, datalarınızı topluyor, reklam yazılımı kuruyor. Bu tıp eklentilerin sisteminizde olmasını istemezsiniz.

Sistemsiz bir yapıya sahip olmasından ötürü berbat Chrome uzantılarını takip etmek zordur. En kısa devranda tarayıcınızdan kaldırmanız gereken birkaç berbat Chrome uzantısının yanı sıra gelecekte bunlardan uzak durabilmenin ipuçlarını sizlere sunduk.

1. Hola


Hola, yerinizde bulunmayan içeriğin engellemesini kaldırmak için son aşama tanınan bir VPN uzantısıdır. Bununla birlikte, münasebetli bir VPN’den farklı olarak Hola, eşler arası bir proxy ağı üzere davranır. Bu, Hola kullanan herkesin aslında farklı bir kullanıcının ilişkisini “ödünç aldığı” manasına gelir.

Daha da berbatı, Hola dev bir botnet sistemi olarak kullanılmıştır. Fiyatsız hizmet karşılığında Hola bant genişliğinizin bir kısmını kullanır. Geçmişte, Hola bu bant genişliğini sattı. Şirket daha sıkı kurallar getirmeden evvel, makûs niyetli insanlar büyük web sitelerinde DDoS atakları başlatmak için bu sistemden yararlandı.

Hola yararlı bir hizmet sunsa da bant genişliğinizi bilinmeyen taraflara aktarmasından ötürü kendisinden uzak durmanızı öneririz. Ayrıyeten gayrı bir kullanıcı, ağınıza ve ilişkinize erişip yasadışı materyallere erişirse başınızı belaya sokabilir.

Bunun mahalline kapalılığa değer duyan en düzgün VPN hizmetlerinden birini kullanın.

2. FindMeFreebies


“FindMeFreebies” isimli bir uzantı, fiyatsız eserleri çevrimiçi bulmanıza yardımcı oluyormuş üzere görünüyor. Fakat asıl işi yeni sekme sayfanızı fiyatsız öğeleri bulmanın yollarını tanıtan FindMeFreebies.com olarak değiştirmesi.

3. Hover Zoom


Birçok kuşkulu Chrome uzantısı neyse ki Chrome Web Mağazası’ndan kaldırıldı. Hover Zoom da buna bir örnek. Eklenti fareyle üzerine geldiğiniz manzaraları büyütmek için kullanışlı bir araç olarak başladı. Gelgelelim, temel olarak tarama datalarınızı izleyip satarak uzantıyı casus yazılımlara dönüştüren istenilmeyen hedefli bir şirket tarafından satın alındı.

Hover Zoom artık Web Mağazası’nda olmasa da, popülaritesi nedeniyle buraya ekliyoruz. Yüklü olmadığınızdan emin olmanız için denetim etmenizi öneririz. Bunun noktasına inançlı bir alternatif olan Imagus’u deneyin.

4. Antivirus Uzantıları


Antivirüs üreticilerinin tarayıcı uzantıları derhal hemen yalnızca şirketler için para kazanmak için iş yapıyorlar. Acilen derhal her antivirüs web trafiğinizi güvenlik açısından esasen izler, bu nedenle hususî bir tarayıcı uzantısına gereksiniminiz yoktur.

Bu uzantılardan kimileri, haberlerinizi toplamak ve ana sayfanızı yahut varsayılan arama motorunuzu değiştirmek de dahil olmak üzere kuşkulu davranışlarda bulunmaktadır. Bu uzantılardan birini kullanmak sizi daha inançlı hale getirmez. Bu nedenle bunlardan kurtulmanız gerekir.

5. Ismi Sanı Duyulmamış Tüm Uzantılar

Neyse ki, birçok tehlikeli Chrome uzantılarının birden fazla artık kullanılabilir durumda değil. Lakin yenileri her hengam ortaya çıkabilir. Cisco’nun Duo Security isimli sitesinde, Şubat 2020’de Google’ın Web Mağazası’dan kaldırdığı düzinelerce makûs emelli uzantı hakkında bir rapor yayınladı.

Bunların birçoklarının, EasyToolOnline Tanıtımları yahut LoveTestPro Reklam Teklifleri üzere kuşkulu isimleri var. Muhtemelen bu türlü bir şey yüklemezsiniz, gelgelelim emin olmak için hengam zaman yüklü uzantı listenizi denetim etmelisiniz.

Bu uzantılar başta kıymetsiz, yararlı bir eklenti olarak görünür, gelgelelim şirketlerin para kazanabilmesi için reklam oluşturmak için art planda çalışır.

Berbat Maksatlı Uzantılardan Nasıl Kaçınırım?

Ne yazık ki, tehlikeli Chrome uzantılarına ayak uydurmak biraz sıkıntı. Bir devirler yasal uzantılar çoklukla datalarınızı satarak para kazanmak için kullanan makûs gayeli şirketlere satılmıştır.

Rastgele bir uzantı yüklemeden evvel, mahsusen yeni olanların Web Mağazası’ndaki incelemelere göz atın. Reklamlardan yahut sair kuşkulu davranışlardan şikayet eden büyük ölçüde olumsuz tefsirler görürseniz, bu uzantıyı kullanmamalısınız. Muhtemelen forumlarda sorun raporları bulacağınız için uzantının ismini Google’da arayabilirsiniz.

Yüklü uzantılarınızı incelemek için Chrome’un sağ üst bucağındaki üç noktalı Menü düğmesine tıklayın ve Başka araçlarUzantılar’ı seçin. Burada sık kullanmadığınız uzantıları devre dışı bırakın. Tanımadığınız bir uzantı görürseniz yahut artık kullanmak istemiyorsanız bunları kaldırın.

Olurları dahil bir uzantı hakkında daha çokça malumat görmek için Ayrıntılar’a tıklayın. Site erişimi kısmının altında, tarayıcının verilerinize hangi sitelere erişebileceğini seçebilirsiniz. “Uzantı web sitesini aç” seçeneğine de tıklamak işe yarayabilir. Girdiğiniz site kuşku uyandırıcı görünüyorsa, bu da berbat bir uzantının işaretidir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı