Oyun

Uluslararası Espor Federasyonu (IESF), ‘Eğitim ve Gençlik Komisyonu’ kuruldu; ilk başkanlık onuru bir Türk’ün.

Esporun gelişmesine ek sağlamak gayesi ile çalışmalarını sürdüren federasyon, Espor Eğitim ve Gençlik Komisyonu’nu kurdu. Komiteye liderlik edecek kişi, uzun yıllardır espor sahasında isminden kelam ettiren bir Türk, Serhat Bekdemir oldu.

Covid-19 sürecinde yüzde 63 büyüme gösteren ve 2021’de 200 milyar dolar barajını geçeceği varsayım edilen, Oyun ve Espor bölümüne yerkürede 2.5 milyar kişi ilgi duyuyor. Yüzde 80’i lise ve üniversite talebesinden oluşan bu genç kesime mahsusen eğitim kurumları da büyük ilgi gösteriyor.

Espor Eğitimi ve Gençlik Liderliği Komitesi, Akademisyenler, Başkanlar ve Talebeler olmak üzere üç heyetten oluşacak. Komite yalnızca espor ekosistemini genişletmek ve eğitim kurumlarında espor sahasını güçlendirmekle kalmayacak, tıpkı devranda paylaşılan vizyonlar ve bedeller altında gençlerin eğitim ve talimini desteklemek için kullanılabilecek müfredat materyalleri ve kursları geliştirmeye odaklanacak.

Yarkurul, gençleri espor sahasında eğitip bilinçlendirecek

Memleketler arası Espor Federasyonu’nun, Eğitim ve Gençlik Komisyonu’nun çalışmaları ile esporda savaş eden gençlerin kariyerleri oyuncu olarak bitse de talebeler yeni yetenekler kazanıp, espor bölümünün bir kesimi olmaya devam edecekler.

Esporda savaş eden gençlerin kariyerleri ortalama 24-25 yaşına kadar sürmekte ve fizikî sporlar ile karşılaştırıldığında bu epey kısa bir devir. Birebir devranda da yüksek tahsil devrini kapsayan bu yaş aralığına kişisel eğitim programları tasarlanması muhtaçlığına karşılık vermek üzere yerkürede birçok üniversitede çalışmalar yapılıyor.

Milletlerarası Espor Federasyonu Yöneticisi Vlad Marinescu: “Serhat Bekdemir’in Eğitim ve Gençlik Komisyonu’na liderlik edeceğini duyurmaktan memnunluk duyuyorum. Espor eğitimi ve mektepler arası espor müsabakalarına global bir tesir yaratmak için eğitim kurumlarıyla yakın çalışma rolünü üstlenecektir” dedi.

Serhat Bekdemir ise görüşlerini şu biçimde lisana getirdi: “Dünyanın her alanında esporun müfredata girmesiyle yükselişe geçen mektep esporunun, eğitim ve tertiplerini IESF çatısı altında geliştirilmesine ek sağlayacak olmaktan ötürü büyük bir heyecan duyuyorum. Gençleri, aileleri ve kurumları espor hakkında eğitmek ve fırsat yaratmak için yerkürenin sayılı eğitim kurumlarını bu çatı altında bir araya getireceğiz.”

IESF’nin Espor Eğitimi ve Gençlik Komitesi, üniversite ekosistemini birleştirmek, desteklemek ve üye devletler aracılığıyla espor standardını yükseltmek için çalışacak.

Detaylı malumat için;

Memleketler arası Espor Federasyonu’na http://www.ie-sf.org adresinden ulaşılabilir.

IESF Eğitim ve Gençlik Komitesi

[email protected]

[email protected]

IESF Hakkında

Merkezi Güney Kore’de bulunan “Uluslararası Elektronik Sporlar Federasyonu” (IESF) 2008 yılında kurulmuştur. 90 üye federasyonu ile faaliyet gösteren federasyon, elektronik sporların standartlarının oluşturulması ile olimpik madalya sporu olarak kabul edilmesi için çalışmaktadır. Bir çok spor federasyonu ile muahedesi bulunan IESF bugüne kadar onbir yerküre kupası organize etmiştir. Son üç yıldır da Global Espor Başkan Zirvesi’ni yapan federasyona Vlad Marinescu (ABD) başkanlık etmektedir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı