Oyun

Yeni Google Chrome Özelliği Pil Ömrünü 2 Saate Kadar Uzatıyor

Tarayıcılarda çalışan JavaScript, dizüstü bilgisayarımızın pil ömrünü değerli ölçüde azaltabilir. Google tarafından yapılan denemelerin sonucunda bu kanıtlandı. Komut evraklarının art plan sekmelerinde çalışmasını sonlandırılıp, güç tüketimi kıymetli ölçüde azaltılarak çalışma vadesi iki saate kadar uzatıldı.

JavaScript (JS), sahifeler tarafından etkileşimli öğeleri, animasyonları görüntülemek için kullanılan, ama ekseriyetle kullanıcı davranışını (ör. Sahife kaydırma, imleç konumu) incelemek için kullanılan bir lisandır. Bu tıp komut evrakları, aktif olmayan sekmelerde bile kaynakları tüketerek her devir çalışır. Google sorunun farkında ve sorunu çözmeye çalışıyor. Tesir, 86 sürümünden beri Chrome’da bulunan deneysel bir işlev biçiminde aslında görülüyor. Hizmeti art plan sekmelerinde JavaScript aktifliğini sınırlamak.

İşin püf noktası, sahife art plana yerleştirilirse komut evrakının yenilenmesini dakikada bir kere ile sınırlamakta. Bunun için faal bir boş sayfayla taraf imlerinde 36 rastgele sahifenin açıldığı bir deney gerçekleştirildi. Aktif olmayan taraf imlerinde çalışma limiti etkinleştirildiğinde, pil ömrünün %28’e kadar arttığı ortaya çıktı. Test ekipmanı yaklaşık 2 saatlik pil ömrü kazandı.

Bu testlerden çok uzaktaki koşullarda misal sonuçlara ulaşmak sıkıntı olabilir. Muhtemelen pek çok kişi boş bir sahifeyi ile tıpkı anda 36 sekme çalıştırmaz.  Pil ömrünün %13 arttığı faal YouTube ile yapılan öbür bir testle bu da doğrulanmıştı. Kaynak optimizasyonu her vakit açık. İşlev için adres meydanına chrome://flags yazarak Chrome’da başlatabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı